Przejdź do treści
Please enable JS

Co to znaczy być mężczyzną?

2017-04-19/admin /
John Butler

Reżyserzy, którzy ekranizują własne scenariusze często są zaabsorbowani ideą lub tematem, które stale powracają w ich twórczości. - mówi twórca "Pięknego drania" - pisarz i reżyser John ButlerMoją obsesją wydaje się być to, co to naprawdę znaczy być mężczyzną. Mój debiut – "The Stag" – był pytaniem o męskość, a "Piękny drań" to film, w którym zastanawiam się jaka korzyść kryje się w podziale na sztywne, binarne definicje – takie jak męskość/kobiecość, homo/hetero, siła/słabość, młodość/starość, nauczyciel/uczeń.

Twórca nie ukrywa, że ta historia niespodziewanej szkolnej przyjaźni jest po części autobiograficzna i postać pana Sherry'ego (Andrew Scott) wzorowana jest na prawdziwym nauczycielu angielskiego, który miał duży wpływ na jego światopogląd. Jeśli lekcja, jaką wbijają nam do głów w procesie edukacji jest taka, żeby być szczerym z samym sobą, to trzeba się zastanowić dlaczego w ogóle musimy być tacy lub inni. Dlaczego w ogóle musimy podejmować taką decyzję – czy nie możemy być wszystkim po trochu?

John Butler to irlandzki pisarz i reżyser, współautor filmu "The Stag" (2014), który podobnie jak "Piękny drań" miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Twórca nagradzanego programu Your Bad Self i autor powieści The Tenderloin, która trafiła na krótką listę Irish Book Awards. Reżyser filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i reklamowych. Pisał do m.in. The Irish TImes, The Dublin Review, The San Francisco Chronicle. 

 

 


Komentarze


Napisz komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki